גני ילדים | תיאטרון הקרון

גני ילדים

מגזר כללי
1
2
3
4

Photography: Dafi Sapunar

Photography: Dafi Sapunar

Photography: Dafi Sapunar

Photography: Dafi Sapunar

גננות יקרות שלום רב,

תיאטרון הקרון שמח להציע לגני הילדים בירושלים, במסגרת פרויקט "היתרון הירושלמי" תשע"ז את ההצגה "פיראט באמבט", המותאמת לסדרה 3 - "צעצועים".

על ההצגה:
הצגה משעשעת, נוגעת ללב ומרגשת, העושה שימוש מפתיע בסביבה היומיומית ביותר של הילד – חדר האמבטיה, על צעצועיו, חפציו ואביזריו, ומוציאה את קהל הילדים למסע הרפתקאות מרתק ורב דמיון.

תקציר המופע וההתרחשויות המרכזיות בו:
סמי הפיראט חי חיים שלווים – הוא משייט בספינה שלו בחברת ברווזיו האהובים. אך יום אחד הוא מקבל שיחת טלפון משרונה, נציגה של "האגודה הבינלאומית לפיראטים". היא דורשת לדעת אם הוא מחזיק בתעודה של פיראט. סמי המופתע משיב בשלילה ונענה שאם ברצונו להמשיך ולהיות פיראט, עליו להשיג את התעודה. "איך" שואל סמי ושרונה נותנת לו הוראות מדויקות: "הפיראט –נאבק באויביו וביצורים מאיימים אחרים וכמובן, מוצא אוצר!" סמי יוצא מיד לדרך, אך מתברר לו שהדבר לא קל כמו שחשב...
גיבור ההצגה מוצא את עצמו במאבק לא רק עם יתושים, אלא גם במאבק פנימי – סמי, שליבו רך, אינו מסוגל לחסל אפילו יתוש כאשר זה מתחנן על חייו, ואפילו לא יצור מאיים שהרגע ניסה לטרוף את ברווזיו. השאלה הכואבת יותר היא, האם הוא יוכל לוותר על הברווזים על מנת לקבל תעודה והכרה (מהממסד המגולם כאן על ידי
"האגודה הבינלאומית לפיראטים"). באופן מפתיע, דווקא כאשר סמי הולך בעקבות מצפונו ואינו מוכן לוותר על הדברים החשובים לו באמת, הוא מגלה את האוצר שהתחבא כל הזמן קרוב מאד – בטוש האמבטיה שלו...
ההצגה "פיראט באמבט" מביאה היבט נוסף לנושא המוצע על ידי מוזיאון המדע - הצעצועים.
ההצגה מתרחשת בתוך חלל שכל ילד מכיר – חדר האמבטיה. עבור גיבור ההצגה – סמי הפיראט – האמבטיה היא ספינת הפיראטים שלו, וחפצי האמבטיה והצעצועים
מקבלים משמעות אחרת לגמרי: ברווזי הפלסטיק, הם המשפחה שלו, שפופרת המים היא שפופרת הטלפון, השרשרת והפקק הופכים לשרשרת העוגן, אריחי האמבטיה הם קווי האורך והרוחב של מפת האוצר המתגלה ונעלמת על הקיר. ההצגה מורכבת מתמונות דינאמיות ומכניסה את הצופים מחדר האמבטיה היישר להפלגה סוערת אשר במהלכה האמבטיה מסתובבת והופכת לצוללת, לאי בודד ועוד.

שיח השחקנים עם ילדי הגן לפני או אחרי המופע:
השחקנים ישוחחו עם הילדים אודות הצעצועים השונים המופיעים בהצגה, תוך התייחסות לשימוש המקורי למענם נוצרו, וגם לתפקיד החדש שקבלו בהצגה. בנוסף, ידברו על "הפיראט": כפיראטים אנחנו יכולים להתגבר על כל דבר, כל אחד יכול להיות הפיראט של עצמו. האם הילדים מכירים פיראטים? האם הם יודעים מהו פיראט? האם יש באמת פיראטים?

נקודות לדיון לגננת לפני המפגש:
הילדים יצפו בהצגה לאחר שיעברו את חווית הביקור במוזיאון המדע: הם בחנו צעצועים שונים, למדו לשפצם, להרכיב צעצועים חדשים מחלקים ישנים ועוד, בהצגה בה הם עומדים לצפות ייחשפו לפן נוסף שניתן לעשות עם צעצועים – "להציל" את החפץ/צעצוע מהמצב המוגבל שבו יש לו רק תפקוד אחד ולהעניק לו באמצעות כח הדמיון והיצירה - חיים חדשים. מכיוון שההצגה מתרחשת בחדר האמבטיה, ילדים יזהו את החלל והחפצים המוכרים להם כל כך, וייהנו לראות כיצד הם מקבלים משמעות שונה ומפתיעה. כמו כן, ילדים, ברובם, אוהבים סיפורי הרפתקאות, במיוחד כאלה שיש בהם שודדי ים נועזים ואוצרות, אולם הם לא תמיד יודעים מהו 'פיראט'. כדאי להסביר להם את פירושה של המילה וכמובן, ניתן לספר סיפורי פיראטים ישנים וחדשים.

נקודות לדיון לגננת לאחר המפגש:
ניתן לשוחח על הצעצועים שהופיעו בהצגה. תפקידם המקורי ומה היה תפקידם בהצגה.
האם היו משלבים צעצועים נוספים בעלילה? מה צעצועי האמבטיה שהילדים מכירים? האם יש צעצועים אחרים בבית שהיו רוצים לבנות סביבם סיפורי עלילה המתרחשים במקומות אחרים? האם אפשר להכניס כל צעצוע לאמבטיה?

  • מידע נוסף על הסדרה (הכוללת ביקור במוזיאון המדע, מפגש מוסיקאלי בגן וההצגה) – באתר "היתרון הירושלמי".
  • מידע מורחב אודות ההצגה באתר "תיאטרון הקרון".
  • ההצגה תתקיים בפני שלושה עד ארבעה גנים בספריה השכונתית/ באולם בית ספר

למידע נוסף על התכנית באתר "היתרון הירושלמי" - לחצו כאן

עלות לגן:
בהשתתפות שלושה גנים - 720 ₪ לגן
בהשתתפות ארבעה גנים - 540 ₪ לגן